Table of Contents
A világon hihetetlen tempóban termelődik az információ, és az egy elég nagy versenyelőnyt jelent, ha fenn tudjuk tartani a lépést. Úgy gondolom, hogy a hatékony tanulás az az egy szuperképesség, amivel minden ember rendelkezhet.
Nagy igazság az, hogy nem elég beírni a Google-be, egyrészt fogalmad nem lesz, hogy hogy jutottak el a következtetésig, másrészt ezt mindenki meg tudja csinálni, ezáltal nem sok értéke van.
A legtöbb embernek abszolút zéró toleranciája van az unalom felé: amint valami nem tartja fenn az érdeklődését azonnal a telefonjához nyúl, megnyitja az Instagram-ot. Egyre kevésbé képesek az emberek irányítani az életüket, mert az előrehaladás elmélyült munkát igényel. A digitális demencia az a jelenség, amikor valakinek az okoseszközökre való túlzott támaszkodás miatt egyre romlik a memóriája, és a koncentrációra való képessége.
Az agy edzésének legjobb módja az elmélyült tanulás. Segít irányítani a figyelmed, nagyobb kontrollt ad az életed felett, és növeli a társadalom számára az értéked.
Eddig rosszul csináltad
Az agyunk nem egy telíthető valami. Minél többet tudunk, annál könnyebb még többet tanulni, hiszen annál több helyre tudjuk kapcsolni az infót, annál több másik témakörben találhatunk analógiákat.
Egy óra 100%-os koncentrált tanulás sokkal többet ér mint 5-6 óra 70%-os tanulás. Egy óra koncentrált tanulás során nagyobb valószínűséggel juthatsz el a flow állapotába, amikor a figyelmed teljesen elmerül az adott anyagban. Ez a mély koncentráció fokozza az információmegőrzést és a megértést, ami hatékonyabb és eredményesebb tanulási eredményekhez vezet. Ezzel szemben a kevésbé koncentrált tanulás, csökkent figyelmet és csökkent hatékonyságot eredményezhet, így ez akadályozhatja az új információk memóriába kódolását. A koncentráció minősége és intenzitása ezért játszik döntő szerepet a tanulási folyamatban.
Nézzük a tanulási módszereket hatékonyságuk alapján. Megfigyelhető az, hogy minél aktívabb és nagyobb energia befektetést igényel a módszer annál hatékonyabb.
- Gyakorlati tesztelés (magas)
A gyakorlati tesztelés rendkívül hatékony tanulási stratégia, amelynek hatékonyságát kutatások bizonyítják. Sokoldalúsága lehetővé teszi, hogy bárhol és bármikor alkalmazható legyen, különböző módszerek alkalmazásával, például tanulókártyákkal, kvízekkel, mintafeladatokkal, önellenőrzéssel vagy akár az anyag másnak való tanításával. Segíti az ismeretek rendszerezését és felgyorsítja az információk felidézésének sebességét, hozzájárulva a tananyag mélyebb megértéséhez.
- Időszakos gyakorlás (magas)
Az időszakos gyakorlás az egyes tanulások időintervallumokra való elosztását jelenti, ami sokkal hatékonyabbnak bizonyul a tanultak megtartása szempontjából, mint az utolsó pillanatban történő magolás. Az agy hatékonyabban tudja befogadni és megszilárdítani az információkat. Ne egy nap alatt akarjunk megtanulni valamit.
- Miért kérdés (közepes)
A fogalmak megértéséhez a “miért” megkérdezésére, hatékony lehet, különösen az olvasás során. Hatékonysága nagyobb a tényszerű állítások esetében, és korlátozott, amikor összetett összefüggéseket vizsgálunk. A kérdéseket egy külön jegyzetfüzetben vezesd, ha nem tudod egyből megválaszolni.
- Összegzés (alacsony/közepes)
Az összegzés, bár széles körben alkalmazott technika, alacsonyabb hatékonyságot mutat, különösen a feleletválasztós kérdések esetében. Hatásossága az anyag jellegétől és a típusától függ. Az összegzés minősége számít, így aki több összegzést készített már, annak növelheti az eredményeit.
- Kiemelés/megjelölés/aláhúzás (alacsony)
Hatékonyságuk bizonyos típusú információkra és feladatokra korlátozódik. Más, hatékonyabb stratégiákkal, például az összegzéssel vagy a gyakorló teszteléssel kombinálva azonban hozzájárulhatnak a jobb elraktározáshoz.
- Újraolvasás (alacsony)
Más aktív tanulási módszerekhez képest kevésbé bizonyul hatékonynak. A hatékonysága akkor növelhető, ha hagyunk időt az újraolvasások közben, mondjuk egy pár órát. Lényegében ez a magolás, ha rosszul van csinálva.
Arra kell törekednünk, hogy kiválasszuk a számunkra legmegfelelőbb módszereket, lehetőleg a leghatékonyabbak közül, majd ezeket munkába tenni. Ekkor jön képbe a holisztikus tanulás.
A holisztikus tanulás egy olyan megközelítése a tanulásnak, amely során a nagyobb kép megértésén van a hangsúly, mégpedig az alkotóelemek részletes elemzése által. Fontos meghatározni, hogy egyes alkotóelemek hogyan viszonyulnak egymáshoz.
Viszont, ahhoz, hogy hatékonyabban és élvezetesebben tudj tanulni el kell köteleződnöd. Fontos tudás lesz ez a jövődben? A magas szintű elkötelezettség szorosan kapcsolódik a motivációhoz. Ha elköteleződsz egy cél iránt, akkor nagyobb valószínűséggel leszel motivált és valódi érdeklődést és szenvedélyt érzel majd a téma iránt. Ha kellő kíváncsisággal tekintesz rá, és tudatosítod, hogy ez egy fontos lépcsőfok a jövőd felé, akkor valamivel könnyebbé válnak a dolgok.
Tanulási projektek
Az agykutatók kiemelik a myelin nevezetű anyagot az agyban, amely azért felelős, hogy az elektromos impulzusok az idegsejtek között hatékonyabban tudjanak közlekedni.
A myelin akkor termelődik, ha fókuszált munkát végzünk. Ahhoz, hogy hatékonyabban tudjunk tanulni, elengedhetetlen a koncentráció. Ekkor jönnek a képbe a tanulási projektek.
A tanulási projektek egy hosszabb ideig tartó megfeszített koncentráció egy adott készség elsajátítása érdekében. Ez az időszak általában egy hónap, viszont, ha nagyobb falat a megtanulni vágyott anyag, akkor lehet több hónap is.
A projekt alapú tanulás előnyei:
- Ha hosszabb ideig egy adott témára koncentrálsz, az segít a tanulási rutin kialakulásában, és következetesen tudsz majd tanulni. A szokások döntő fontosságúak a tanulás hosszú távú sikeréhez.
- Az egyszerre egy témában való elmélyült tanulás csökkentheti a terhelést, így a multitasking vagy a különböző témák közötti váltogatás elkerülhető. Ez jobb koncentrációhoz és megértéshez vezet.
- Ha hosszabb ideig foglalkozol egyetlen témával, az az információk mélyebb kódolását teszi lehetővé a memóriájában.
Ahhoz, hogy hatékonyabban tudj tanulni, elengedhetelen az, hogy kikapcsold az internetet és a telefonod arra az időszakra, hogy az agyad képes legyen egymáshoz kapcsolni az információkat. A felszínes, multitaskingolni próbáló, szétszórt munka nem alkalmas új kapcsolatok kialakítására az agyban, az csak elvesztegetett időnek jó.
Koncentráció javítása
A legegyszerűbb megoldás a koncentrációd javítására, hogy ki kell alakítanod egy rituálét, amely alatt tanulni fogsz. Ez lehet a nap bármely részén, amikor még nem vagy nagyon fáradt. Leghatékonyabb, ha egy teljesen más helyre mész tanulni és nem az ágyban végezed, mondjuk egy könyvtárba. Ezzel meg tudod mondani magadnak, hogy ha ebbe a helyiségbe mész akkor ott tanulni fogsz. Azt tudnod kell, hogy ha otthon maradsz akkor bele kell számolnod a döntési fáradtság kockázatát, miszerint az embernek korlátozott határozott döntése van egy napon, ezért előfordulhat, hogy a tanulás helyett inkább az alvást választod.
A rituálé alatt, használd a Pomodoro-technikát. Az alapgondolat nagyon egyszerű: kiválasztasz egy munkát és 25 percig csak arra az egy dologra koncentrálsz. Utána 5 perc szünet, majd megint elölről. Én inkább a 45 perc munka és a 15 perc szünetet preferálom, de ezt mindenkinek ki kell tapasztalnia.
Ez már magában meg fogja növelni a koncentrációd szintjét, de a következők is hasznosak lehetnek:
- Meditálj (kontrollált légzés), fokozza a mentális fittséget és javítja a koncentrációt
- Aludj többet, napi 7-8 órát + szundizás
- Végezz fizikai edzést
- Lofi zenék hallgatása
- Határozz meg minden nap egy prioritást, és összpontosíts rá
- Rakj rendet az asztalon
- Sokkal több víz fogyasztása
Tanulási projektek a gyakorlatban
Ahhoz, hogy gyakorlatba ültethesd ezt a módszert a következő 5+1 lépésre kell figyelned. A lényeg az, hogy a fontos részinformációkat összegyűjtsd és ezekből egy nagy képet alkotva, ha lehet gyakorlati következtetéseket vonj le. Az egyes lépéseknél kiemeltem, hogy épp melyik tanulási módszert alkalmazod.
- Téma kiválasztása
A tanulás kezdetén határozd meg a témát, majd válassz ki egy időintervallumot. Az időintervallum meghatározása a téma komplexitásától függ, lehet az pár naptól kezde több hónap is. (időszakos gyakorlás) A lényeg, hogy reális legyen. Emellett, szabj meg egy jutalmat és egy büntetést, annak érdekében, hogy fokozd az elköteleződést.
- Részfolyamatokra bontás
Minden készség lebontható kisebb részekre. Figyeld meg azokat a részleteket amelyek egy csoportba tartoznak, majd ezeket a részeket tudod célzottan gyakorolni. Az egész célja az, hogy a lehető legkisebb építőelemeket tanuld meg helyesen, akkor biztos lehetsz benne, hogy az egész össze fog állni egy nagy képpé.
A építőkockákat másoktól kell ellesned, ha valaki elsajátította már amit szeretnél, akkor valószínűleg tudja mire kell figyelni. Érdemes ezekből tanulnod. Javaslom blogok megtekintését és a ChatGPT megkérdezését.
Figyeld meg azt, hogy milyen mozgatórugó lehet az adott gondolat mögött. Például, egy fizika képletet gyerekjáték megjegyezni, ha tudod mögötte az összefüggéseket.
Ezekből az építőkockákból készíts egy mindmap-et, ezzel azt éred el, hogy átláthatod, hogy mi mihez kapcsolódik és mik azok a fő információk amire fókuszálnod kell. (összegzés)
Mindmap előnyei:
- 10-15%-kal javítja a tanultak megőrzését
- Hatékony az összetett gondolatok megtervezésében és megértésében
- Javítja a felidézést és segíti a tudás prezentációját
- Információgyűjtés
Ebben a fázisban már rendelkezel egy rálátással a témára, nagyjából tudod, hogy mi lehet kritikus információ.
Ekkor érdemes elkezdened keresni olyan könyveket amik hasznosak lehetnek. Rengeteg gyűjtés található az interneten, amiben általában leírják, hogy miről is szól a könyv és miért ajánlják. (Google: best books on …)
Én legalább 5 könyvet nézek ki az adott témáról. Ezekből már meg lehet tudni azt az információt amire szükséged van. Itt fokozottan figyelj azokra az információkra, amelyeket részfolyamatokként jelöltél meg az előző lépésben.
Hogyan olvass könyveket gyorsabban?
A könyvek mellett a hangoskönyvek vagy podcastok is hasznosak lehetnek, főleg akkor ha sok szabadidőd van vagy ingázol.
- Összegzés vázlata
Ebben a fázisban rendelkezel egy felületes tudással, de rengeteg szürke folttal. Ebből a sok zajból, ami a fejedben van, jelet kell készítened. Ha jegyzeteltél az olvasás során, akkor rengeteg hasznos információd van, csak rendet kell raknod közöttük.
A szürke foltok betömésére a legjobb módszer ha készítesz egy mindent átfogó leírást arról, hogy mit is tanultál/olvastál és ezt a mindmapedbe ülteted. (összegzés) Észre fogod venni, hogy sok kis részlet hiányzik még a tudásodból, de ekkor láthatod, hogy milyen információk hiányoznak az egész kép megértéséhez. Az ember akkor ért meg valamit, ha előadást kell tartania belőle, vagy egy összegző leírást kell készítenie. Emellett, kereshetsz mintafeladatokat és kvízeket, ezek segíthetik a szürke foltok beazonosítását és betömését. (tesztelés)
Ekkor van értelme online programokat és gyakorlati képzéseket vásárolnod. Ezekből ki tudod szűrni, hogy másoknak mi volt a fontos információ és azt át tudod ültetni magadhoz, továbbá, a számodra hasznos gyakorlati feladatokat is kaphatsz. Számos ingyenes képzés és program érhető el az interneten, ezek között vannak amelyek jók, de úgy gondolom, hogy ha valóban nagy előrelépést szeretnél elérni, akkor érdemes a fizetőseket választanod, a legtöbb esetben hasznosabb információkat találhatsz.
A személyes coaching és mentorálás nagyon gyümölcsöző lehet, ha a keret engedi. Ez jelentheti a legnagyobb előrelépést. Ez a lépés azért nem került előrébb a listán, mert ezekből a szolgáltatásokból sokkal többet fogsz nyerni akkor, ha már van egy megelőző tudásod, és nem teljesen kezdőként szeretnéd azt elvárni, hogy két nap alatt mindent meg fognak tanítani.
Kezdd el a különböző gyakorlatok végzését, amennyiben vannak. (önellenőrzés)
- Véglegesítés és tesztelés
Ebben a fázisban arra kell törekedned, hogy saját véleményt alakíts ki. Ez azért fontos, mert akkor lesz egy álláspontod. Ezt arra kell felhasználnod, hogy hozzá kapcsold már ismert dolgokhoz, ezzel adhatsz ennek a tudásnak egy referencia pontot. Ennél a pontnál még előfordulhat, hogy sok miértet nem értesz, de ezeket le tudod tisztázni, ha felteszed magadban a miért kérdést, és ezzel újabb következtetéseket tudsz levonni. (miért kérdés)
Ekkor érdemes véglegesíteni az előző lépésben összegzett dolgokat. Keress működő vagy miért nem működő példákat a fontos pontokhoz, ezzel megerősíted azt, hogy biztosan jól tudsz-e mindent. (önellenőrzés) Már látod, hogy mi az ami nagyon fontos lehet, ezt érdemes ilyenkor kielemed. (kiemelés)
Ezt a álláspontot bármikor fel tudod idézni és meg tudod osztani másokkal, ekkor már tudni fogod, hogy hogyan jutottál el a következtetésig, ezzel egy betonbiztos tudást tudsz kialakítani. (tanítás)
Végezetül nyújtsuk át az összegyűjtött információkat másoknak, és kérjünk visszajelzést, annak érdekében, hogy érthetően vannak-e megfogalmazva az adott gondolatok. Amennyiben egy olyan készségről van szó, amit gyakorlatba lehet ültetni, akkor el kell kezdened, ha még ez nem történt meg. (tesztelés)
- Utánkövetés
Ezen a ponton már van egy saját véleményed és álláspontod az adott témában és ez dokumentálva van, így nem fogsz elfelejteni semmit. Bár ilyenkor érdemes még készítened pár tanulókártyát a fő pontokról, amit havi egyszer átnézel, a biztos felidézés érdekében.
Gyakori kérdések
- Mi a projekt alapú tanulás? A projekt alapú tanulás a tanulás vagy készségfejlesztés célzott és fókuszált végzését hivatott elősegíteni.
- Miért fontos a koncentráció a tanuláshoz? A koncentráció létfontosságú a tanuláshoz, mert lehetővé teszi az agy számára, hogy az információkra összpontosítson és azokat hatékonyan feldolgozza.
Következtetés
Úgy gondolom, hogy ez a megközelítés eléggé rendszerezett és érthető. Ennek a keretrendszernek/módszernek köszönhetően rengeteg új dolgot el tudok sajátítani, bár igaz, hogy rettentően energiaigényes, de mindennek megvan az ára.