Table of Contents
Szeretnél gyorsabban olvasni, de nem tudod, hogyan kezdj hozzá?
Valószínűleg, tudod, hogy milyen érzés az, amikor elolvasol egy fejezetet és nem emlékszel arra, hogy miről szól. Amire a cikk végére érsz, képes leszel arra, hogy gyorsabban olvass, úgy, hogy nem siklasz át a könyv/fejezet/oldal mondanivalóján.
Röviden, de velősen megmutatom, hogy én hogyan is csinálom. A későbbiekben bemutatott keretrendszerrel képes vagyok egy átlagos terjedelműnek mondható non-fiction könyvet elolvasni pár óra alatt. Megközelítőleg 100 oldal feldolgozás 1-1.5 órát igényel, aminek a végén, el tudom mesélni valakinek, hogy a könyv miről is szólt.
Önfejlesztő körökben elterjedt az a hit, hogy az olvasás minőségét ne tudásban mérjék, hanem abban, hogy hány könyvet olvastak el. Én úgy gondolom, hogy a hatékonyságot/sebességet lehet fejleszteni, de úgy, hogy a könyv értelme mégis megmaradjon számunkra.
Miért olvass?
Egy könyv egy olyan médium, amit valaki azért hozott létre, hogy megossza a saját információit és következtetéseit. Egy jól megírt könyv alkalmas arra, hogy egy adott helyzetből pár óra befektetésével, egy teljesen új szintre jussunk.
Az olvasásnak van pár nagyon hasznos előnye:
- Nyelvgyakorlás
Olvasás által megtanulhatsz új nyelveket vagy fejleszthetsz meglévőket. Én az angol nyelvű könyveket preferálom, hiszen segíti fejleszteni/karbantartani a tudásom.
- Készségfejlesztés
A mai világban a rövid tartalmak korát éljük (shorts), amelyek teljesen felaprózzák a fókuszálásra való képességünket. Az ilyen tartalmak képtelenné tehetnek arra, hogy egy hosszabb, összefüggő szöveget feldolgozz és megérts. Ezzel blokkolhatod a saját lehetőségeidet az életben.
Ahhoz, hogy egy könyvet végigolvass, kitartásra és állóképességre van szükséged. Ezek nélkül alkalmatlanná válhatsz az energia szint fentartására egy hosszabb időintervallumon belül.
- Kifejezőkészség
Azzal, hogy rendszeresen olvasol képessé válsz arra, hogy kifejezd a saját gondolataid, anélkül, hogy valaki bármit is félreérthetne.
- Kreativitás
Egy könyv vagy gondolat értelmezéséhez és megértéséhez általában saját kontextusodba kell helyezned azt. Ezáltal fejleszted a kreativitásod és a problémamegoldó készséged.
- Tanulás
Mivel a fő szándékunk az olvasással, hogy új gondolatokat vagy megoldásokat szerezzünk (nekem legalábbis az), ezért következtetéseket tudunk levonni az olvasottakból, majd ezekből kifolyólag fejlődni/haladni tudunk az életben.
Miért olvass gyorsabban?
Mint mindent az életben lehet okosabban/jobban csinálni, ebbe az olvasás is beletartozik. Egy átlagos könyv elolvasása 6-8 óra, amivel nincs baj, ha szórakozásként olvasunk. Ezzel szemben, egy jó keretrendszerrel ezt a számot (legalább) megfelezheted, és több időd maradhat másra/másokra.
Emellett, a gyorsabb haladásnak hála, az olvasás nem lesz nyűg, hanem egy olyan rituálé, amelynek a végén úgy állsz fel, hogy tudod, hogy most valamilyen nehéz munkát végeztél el és lesz eredménye.
Jelentkező problémák megoldása az olvasás során
Ha lassan olvasol (6-8 óra egy könyv), akkor valószínűleg a következő problémák jelentkezhetnek. Ezek a cselekvések/sémák arra utalnak, hogy az olvasás nem a leghatékonyabb módon történik.
Belső narráció
Ez a hang, amit most hallasz magadban, amikor ezt a mondatot olvasod, meggátol abban, hogy olyan tempóban tudj haladni, amilyenben csak szeretnél. Ez a hang redukálható és kiiktatható, de ehhez egy dolgot meg kell tapasztalnunk. Az agyunk hatékonyabban működik úgy, ha nem betűnként olvasunk, hanem kifejezésenként vagy akár egész mondatonként.
Erre egy jó példa a “?”. Nem mondod ki magadban, hogy “kérdőjel”, tudod, hogy mit jelent és mész tovább. Ezt szeretnénk elérni az mondatokkal is.
Hogyan tudunk gyorsabban haladni a szöveggel?
- Ne lassíts le a mondatok végén
Mondatok között ne lassíts le, az előző tempóddal olvass tovább.
- A kulcsszavakra való fókuszálás
Elég ha a mondatok fő kulcsszavaira fordítod a figyelmed, hiszen azokból a szavakból megtudod a mondat mondanivalóját.
- Teljes kép megértése szövegrészenként
A legtöbb esetben, az új bekezdésekben valamilyen új információ található, törekedj arra, hogy a bekezdések lényegét találd meg.
Ha ezeket betartod, már most legalább 20 százalékkal növelheted a hatékonyságod. Előfordulhat, hogy úgy érzed, hogy átsiklasz fontos információkon, de elhiheted, hogy miután befejezted a könyvet, csak a könyv mondanivalójára fogsz emlékezni és nem egész mondatokra. Törekedj arra, hogy ne érezd rosszul magad, ha átugrasz a következő bekezdésre/oldalra/fejezetre. A legtöbb esetben úgy is, a fejezetek végén lesz egy összegzés, amiben szerepel majd minden fontos információ.
Turistáskodás (keretrendszer hiánya)
Előfordult már veled az, hogy kezedbe vettél egy könyvet, de nem is tudtad igazából, hogy miért olvasol? Nekem ez sokszor előfordul(t). Még mielőtt elkezdesz olvasni, fontos leszögezned azt, hogy miért olvasol, mit szeretnél attól a könyvtől. Ha tudást vagy szórakoztatást az rendben van, csak legyél ezzel tisztában.
Amennyiben tanulásként tekintesz rá, legyél biztos abban, hogy mit keresel a könyvben/fejezetben. Amikor azt megtaláltad mehetsz is tovább. Ehhez viszont kell egy terv és kihívás (erre adok példát). Emellett kiemelném azt, hogy jó ha az adott téma érdekel, hiszen így tudod majd kíváncsisággal várni az olvasottakat.
Megszakítások
Amikor olvasol legyél olyan környezetben, amely nyugodt és zavaró tényezőktől mentes. Lehet, hogy egyértelmű, de kapcsold ki a telefonod és rakd el messzire (ha nem hallgatod a könyvet), ez saját magában növeli a koncentrációra való energiád.
Előfordulhat ha gyorsabban olvasol a megszokottnál, hogy egy összetettebb mondatod nehezebben fogsz értelmezni. Tudnod kell azt, hogy a következő pár mondatban (vagy a fejezet végén) az író le fogja tisztázni azt. Ne ugorj vissza a mondat/bekezdés elejére.
Összegzés hiánya
Gyakran látom azt, hogy valaki végigolvas egy könyvet, de nem vonja le a következtetéseket, pedig pont ez lenne az egésznek a lényege.
Azt javaslom, hogy ha nem is minden fejezet végén, de a könyv végén készíts egy összegzést. Az összegzés egységeihez keress a saját életedből példákat (vagy képzeld el). Ezzel a magadévá tudod tenni az olvasottakat és nem fognak a feledés homályába veszni.
Havonta egyszer olvasd el ezeket a konklúziókat, de úgy, hogy te idézd fel a leírtakat, és csak akkor olvasod el, ha nem jut eszedbe (nem lesz könnyű). Ha még extrémebbé szeretnéd tenni a megjegyzést, akkor használd az Anki (spaced repitition system) nevezetű szoftvert.
Ragaszkodás a könyvhöz
Gyakori hiba az, hogy a könyv nem tetszik és nem szolgálja az igényeid, de mégsem lépünk tovább, hanem csak nyúzzuk. Minden lelkiismeret furdalás nélkül keresd meg a következő könyvet (ha nincs egy listád) és kezdj bele.
A keretrendszer
Ahhoz, hogy gyorsabban haladhass kell egy rendszer. A következőkben bemutatott keretrendszer számomra azokat az eredményeket hozta, amit elvárok tőle. Könyv minőségtől és terjedelemtől függően átlagosan 3-4.5 óra alatt le tudom zárni a folyamatot.
Min olvass?
Én az elektronikus könyveket/könyvolvasót javaslom. A legfőbb oka az, hogy a jegyzetkészítés és azoknak a feldolgozása sokkal egyszerűbb. Nem tudom elképzelni azt, hogy minden aláhúzott mondatot egy fizikai könyvből újra ki akarnám keresni, ezzel ellentétben, egy Kindle ki tudja exportálni ezeket.
A másik oka, hogy anyagilag megtérülőbb ha e-book-okat vásárolunk. Gyakran vannak akciós könyvek, plusz, a hangoskönyv verziójával kiegészítve is meg lehet vásárolni őket.
A harmadik oka, hogy praktikusabb, hiszen, ha utazol, akkor nem szeretnéd, hogy a táskád jelentősebb részét egy könyv tegye ki.
A rendszer lépései
A rendszer pár magától értetődő lépésből áll, de összességében felgyorsítja az olvasás folyamatát. Amennyiben azt szeretnéd, hogy a lehető legjobb eredményeket érd el, akkor javaslom, hogy így használd a keretrendszert, kiegészítve a fent említett hibák kijavításával.
- Olvasási terv/kihívás
Ahhoz, hogy tudd, hogy miért is olvasol, azt javaslom, hogy készíts egy tervet. Én negyedéves projektekben szeretek gondolkodni, hiszen ez már egy olyan időtáv, amiben már lehet látványos eredményeket elérni, de mégsem annyira távoli, hogy álom legyen.
Amennyiben ezt sokallod, rövidítsd le az intervallumot, olyan rövidre, hogy neked megfeleljen, de fontos az, hogy legyen valamilyen tematikája vagy célja.
A tanulás valamilyen kihívás vagy nehézség legyőzésénél játszódik le. (teher alatt nő a pálma) Ezért hangsúlyozom a projektekben való gondolkodást.
Ezek mellett, alakíts ki egy fix időpontot a napjaidban, amikor tudod, hogy olvasni fogsz. Én reggel felkelés után és este lefekvés előtt olvasok. (rituálé)
- Összefoglaló elolvasása
Először ki szeretném hangsúlyozni, hogy az összefoglalók nem helyettesítik a könyvet, épp az ellenkezője, kiegészítik azt.
Jól megírt összefoglalók elolvasása adhatnak egy első benyomást a könyvről. Ebből megtudhatod, hogy miről is szól és mit várhatsz el tőle.
Sajnos magyarul jelentősen kevesebb összefoglaló érhető el, de angolul a FourMinuteBooks-ot ajánlom.
- Tartalomjegyzék áttekintése
Miután beszerezted a könyvet és olvasandóvá tetted, a tartalomjegyzékkel kezdj. Érdemes végignézned az összes fejezetet, de tartsd szem előtt azt, hogy miért olvasol. Ha egyik fejezet nem felel meg az elvárásodnak, akkor ugord át.
- Felületes áttekintés
Amennyiben meghatároztad a számodra első fejezetet, akkor lapozd át. Figyelj arra, hogy hogyan van strukturálva a szöveg, vannak-e félkövér betűk, kiemelések.
- Összegzés áttekintése
A következő lépésben, ha van a fejezet végén egy összegzés, akkor olvasd el.
Ennél a lépésnél már van egy rálátásod, hogy miről is fog szólni a fejezet és stratégikusan fogod keresni ezeket a részleteket a szövegben.
- Fejezet elolvasása + hallgatása
Ebben a pontban kezdjük az olvasást, ekkor már látnod kell, hogy miről is fog szólni ez a fejezet.
Amennyiben van hangoskönyv verziónk a könyvről, akkor párhuzamosan érdemes olvasni és hallgatni a szöveget. Gyorsítsd fel a hanganyagot 1,5-2x-es tempóra és kövesd a szöveget az ujjaddal. Ekkor elég nehéz jegyzetelni, de ezt visszamenőleg érdemes megtenni, ahhoz, hogy egyszerűbben emlékezhess.
Amennyiben nincs hangoskönyv verziód, akkor koncentrálj arra, hogy az egyes bekezdéseket megértsd, úgy hogy csak a kulcsszavakra koncentrálsz. Emeld ki azokat a gondolatokat, amelyek hasznosak lesznek majd az összegzésnél. Ha nagyon sztorizgatós a szöveg, akkor én azokat a részeket át szoktam ugrani, a legtöbb esetben a sztori után van a következtetés és a tanulság.
- Fejezet összegzése (opcionális)
Amikor a fejezet végére érsz, számomra nagy segítséget szokott jelenteni, ha készítek egy rövid pár szavas jegyzetet arról, hogy számomra miről szólt a fejezet. Ha nem így teszek, akkor legtöbbször elfelejtem amire gondoltam.
Ekkor mehetsz tovább a következő fejezetre a 3) ponttól folytatva.
- Könyv összegzése
Amikor befejezted a könyvet össze kell gyűjtened a fejezetekből származó jegyzeteket és ezekből egy összegzést kell készítened, arról, hogy számodra miről szólt a könyv. A sok zajból a fejedben jelet/tudást keszítesz. Próbálj meg találni a valós életből származó példákat a szemléltetés kedvéért.
- Gyakorlatba ültetés (opcionális)
A könyvben tanult dolgokat kezdjük el használni a mindennapokban.
- Összegzés áttekintése
Javaslom az összegzést Anki-ban tárolni, és legalább havi szinten áttekinteni.
Gyakori kérdések
- Hol találom meg a témában a legjobb könyveket?
A Google tud segíteni ebben egy gyors kereséssel a következőre: best books on … - Hogyan tudom fejleszteni az olvasási készségeim?
Fontos az, hogy konzisztensen olvassunk. Mondjuk minden nap vagy másnap. Ekkor már lesz látványos eredménye.
További tippek
- Állíts fel elérhető olvasási célokat. Legyen szó akár egy bizonyos számú könyvről havonta, vagy egy bizonyos mennyiségű idő szánására minden nap.
- Ha hosszabb ideig olvasol, tarts rövid szüneteket. Állj fel, nyújtózkodj, vagy egyszerűen csak nézz a távolba.
Megvitatandó kérdések
- Hogyan hat az olvasás a mentális egészségre?
- Szoktál olvasási célokat kitűzni vagy olvasási kihívásokban részt venni?
Következtetés
Összességében az olvasásnak hála új kapukat nyithatsz az életedben. Ha betartod ezeket a tanácsokat/javaslatokat, érezhetően meg fog változni az olvasásod minősége és sebessége.
Elhiheted, hogy ezzel a hozzáállással, sokkal könnyebben fogsz tudni megtanulni új dolgokat és magabiztosságot ad majd a projektek levezénylésében.
Vágj bele!